Süre: 6 GECE 7 GUN
Yer: Batum(2) -Tiflis(1) -Sheki(1)- Bakü(2)
Fiyat: 499 Euro
Talep Gönder!

HAZARDAN KARADENİZE

 TRABZON-BATUM-TİFLİS – BAKÜ

 6 GECE 7 GUN

Batum(2) -Tiflis(1) -Sheki(1)- Bakü(2)

29 Nisan

1.GÜN / 29 NisanİSTANBUL – TRABZON  –  RİZE –  BATUM

Siz değerli misafirlerimizle Istanbul Atatürk Havalimanı İç Hatlar terminalinde 04:15’te buluşma. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayolları TK2826 sefer sayılı 06:00 uçuşu ile Trabzona hareket. Varışımızın ardından panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Yavuz Sultan Selim’in 22 yıl valilik yaptığı, Kanun Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü, Tarihi İpekyolu’nun önemli liman kenti Trabzon 400 yıllık geçmişi ile zengin bir tarihe sahiptir. Gezimiz esnasında Roma, Bizans ve Osmanlı’dan kalan tarihi mirasa tanıklık edecek, günümüzün modern kenti Trabzon’u ise daha yakından tanıyacağız. Gezimize şehrin sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretlerinde konakladığı Atatürk Köşkü ile başlıyoruz. Orijinalliğini koruyan mobilyaları ile muhteşem bahçesini ziyaret ediyor ardından Ayasofya Müzesi’ne geçiyoruz. Yol üzerinde Trabzon Kalesini, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesini, Zağnos Vadisi ve Tarihi Zağnos Paşa Köprüsünü ve Ortahisar (kaleiçi) Mahallesini panoramik olarak görüyor ve Ayasofya’ya varıyoruz. 13.yy da Bizans kilisesi olarak inşa edilen yapı; barındırdığı nadide freskleri ile eşsiz bir değere sahiptir. Turumuzdan sonra Batum’a doğru yola çıkıyoruz. Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birisi olan ve her köşesinden enerji ve hayat fışkıran Batum’a varışımızın ardından panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında Bolşevik İşgali sırasında Azeri genci ve Gürcü kızın dillere destan aşk hikayesini yaşatan Ali ve Nino aşk heykeli’ni, kaynağını Yunan mitolojisinden alan Apollo Heykeli’ni yakından görme imkanı bulacağız. Turumuza şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğundaki Batum Bulvarı’nda keşfe çıkarak devam ediyoruz. Uzunca palmiyelerle süslü olan bu bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor. Batum Bulvarı’nda yer alan parkların yapımına 1881’de Alman İmparatorluğu’ndan getirilen usta peyzaj mimarları tarafından başlanmıştır. Rengarenk çiçeklerle donatılmış Alexander’s Garden Parkı’nda hoş manzaraya sahip yapay Nurigeli Gölü yer almaktadır. Ayrıca parkta, hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Turumuzdan sonra serbest zaman. Geceleme otelimizde.

2.GÜN / 30 NisanBATUM

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz için ekstra olarak düzenlenecek Batum Botanik Bahçesi ve Makhuntseti Şelalesi turuna katılabilirler(35€). Batum’un en önemli turistik noktalarından biri olan Batum Botanik Bahçesi merkezine 9 km uzaklıkta, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde bulunan dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer almaktadır. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçede, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler bulunmaktadır. Botanik Bahçesi’nin ardından turumuza Makhuntseti Şelalesi’ni ziyaret ederek devam ediyoruz. Turumuzdan sonra serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz Batum’un en güzel yerlerinden biri olan Piazza Meydanında zamanlarını geçirebilirler. Avrupa şehir meydanlarını anımsatan Piazza Meydanı, otel, restoran, bar ve kafelerin olduğu Piazza kompleksi ile çevrildir. Bu meydanda yer alan ve elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli ile fotoğraf çekitirebiliriz. Turumuzdan sonra serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz için ekstra olarak düzenlenecek Gürcü Gecesi’ne (45€) katılabilir. Akşam yemeğimizi yerel danslar eşliğinde Gürcü mutfağından örnekler tadacağımız restoranımızda alacağız. Geceleme otelimizde. 

3.GÜN / 1 MayısBATUM – TİFLİS

Sabah kahvaltımızın ardından Gürcistan’ın Başkenti Tiflis için yola çıkıyoruz. Yol üzeri Mtskheta kentine uğrayarak küçük bir mola vereceğiz. Gürcü krallığının başkenti olan kentin geçmişi milattan önce 3. yüzyıla uzanıyor. Burada Hz. İsa’nın cübbesinin de gömülü olduğu tarihi Svetitskhoveli katedralini ziyaret edeceğiz. 16. yy’da Osmanlılar 18. yy’da ise İran bu topraklara hükmetmiştir. 1. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği’nin himayesine giren Gürcistan, birliğin dağılışı ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Tiflis’e varışımızın ardından şehir turumuza başlıyoruz. Turumuz sırasında; şifalı kükürt banyolarını, Gürcü Ortodoks, Ermeni Gregoryen kiliselerini, Osmanlı döneminin hatırası camiler ve Sinagogları bir arada görecek, Tiflis’in dini ve kültürel zenginliğine, hoşgörüsüne tanıklık edeceğiz. Ayrıca Gabriadze Kukla Tiyatrosu, Tiflis Saat Kulesi ve Gürcistan Müzesi görülecek yerler arasındadır. Hristiyanlık öncesi dönemden kalma 30.000’den fazla sanat eseri sergilenmektedir. Turumuzun ardından serbest zaman. Geceleme otelimizde.

4.GÜN / 2 Mayıs TİFLİS – SHEKİ

Sabah kahvaltısının ardından dileyen misafirlerimiz için ekstra olarak düzenlenecek Narikala kalesi ve Metekhi Kilisesi turu (40€). Perslerin hüküm sürdüğü dönemden kalan kalenin geçmişi, M.S. 4. yüzyıla dayanıyor. Türklerin de şehri yönettiği dönem boyunca kullandığı kale içinde, St. Nicholas Kilisesi adında eski bir ibadethane bulunmaktadır. Gezimizin son durağı M.S. 5. Yüzyıldan günümüze kadar görkemini koruyan Metekhi Kilisesi olacak. İberya kralı Vakhtang Gorgasali tarafından yaptırılan bu kilise şehrin kuruluşu kadar eskidir. Moğol istilası sırasında büyük bir kısmı harap olan kilise hala ayakta duran muhteşem yapısı ile binlerce yıl öncesine gitmemize sebep oluyor. Turumuzdan sonra Sheki’ye doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz boyunca Azerbaycan’ın doğa güzelliklerine tanık olacağız. Muhteşem manzarası ile insanı büyüleyen Muganlı geçidinden geçerek Sheki’ye varıyoruz. Devamında yapacağımız şehir turumuz sırasında Sheki Tarih Müzesi’ni, Sheki Han Sarayı’nı, enfes şeker imalathanelerini ziyaret ediyoruz. Şehrin tepesinde kale içindeki tarihi bölgede yer alan Sheki Han Sarayı mimari olarak İran’daki sarayları anımsatıyor. Ön cephesinde iki dev çınarın bizi selamladığı yapıda hiçbir çivi ve metal birleştirici kullanılmayarak eşsiz bir mimari ile yapılmıştır. Sarayın iç süslemesinde kullanılan vitraylar o dönemde Venedik’ten getirilmiştir. Tarih boyunca şehirde Araplardan, Şirvanşahlar’a, İldenizler’den Gürcü Krallığı’na, Safeviler’den Osmanlı’ya kadar birçok farklı devlet hüküm sürmüştür. Şehir bu tarihi geçmişi sayesinde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı tarafından 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Bir sonraki durağımız Sanat Müzesi’dir. Müzede sergilenen eserlerin yanı sıra müze binası da o dönemin tarihi yansıtmaktadır. Ticaretle ün salmış şehirde bir dönem birçok kervansaray bulunmaktaydı. Bunlardan sadece 18.yy’da inşa edilen Aşağı ve Yukarı Kervansarayları günümüze kadar kalmayı başarmıştır.  Şehir turunun ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

5.GÜN / 3 Mayıs SHEKİ – BAKÜ

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıp Bakü’ye doğru hareket. Bakü, Azerbaycan’ın en doğusunda, Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan, Kafkas coğrafyasına ait bir şehridir. Köklü bir geçmişe sahip olan Bakü, hem tarihi dokusu hem de modern mimarisiyle etkileyici bir şehirdir. Uzun yıllar Sovyetler Birliğinin yönetiminde kalmasından dolayı Bakü’de birçok bina Sovyet mimarisine sahiptir. Ayrıca İslami mimariyi de görebileceğiniz ender eserler bulunmaktadır. Eski Şehir Bakü’nün tarihi yüzünü simgeleyen en eski yerleşim yeridir. Bakü şehir turumuzda; Ateş tapınağı, kız kulesi, içeri şehir bölgesi, Shemakha Kapısı, Şirvan Şah Sarayı göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzdan sonra serbest zaman. Geceleme otelimizde.

6.GÜN / 4 Mayıs                   BAKÜ

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra  olarak düzenlenecek Abşeron Yarımadası ve Gobustan turuna katılabilirler (45€). İlk olarak 600.000’den fazla duvar kabartmasının bulunduğu ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Gobustan’a doğru yola çıkıyoruz. Burada geçmişi 40.000 yıl önceye dayanan kaya sanatının örneklerini görme ve fotoğraflama fırsatı bulacağız. Bu bölgede Taş Devrinden başlayarak orta çağlara dek devam eden çok sayıda yerleşim yeri, mezarlar gibi arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Ardından 600.000 fazla duvar kabartmasının bulunduğu Abşeron Yarımadasına doğru yola çıkıyoruz. Bu adada bulunan Ateşgah (Ateş Tapınağı) adlı Zerdüşt Tapınağını ziyaret edeceğiz. Azerbaycan’ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan ve hala, inanların da ziyaret ettiği bu tapınakta 16. yy’dan kalma eserleri ve Zerdüşt Kültürünü yakından tanıyacağız. Turumuzun ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz için ekstra olarak düzenlenecek Azerbaycan Gecesi’ne (50€) katılabilir. Akşam yemeğimizi yerel danslar eşliğinde Azeri mutfağından örnekler tadacağımız restoranımızda alacağız. Geceleme otelimizde.

7.GÜN / 5 Mayıs                   BAKÜ – ISTANBUL (6 Mayıs’a bağlayan gece)

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Uçuş saatimize takiben saat 23:00’da Havalimanı transfer. Türk Havayolları TK339 sefer sayılı 02:30 uçuşu ile Istanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş. Turumuzun sonu. Eve Hoşgeldiniz!

 4* – 5* OTELLER

 

ŞEHİRLER

4* – 5* OTELLER

Bakü

5* Ramada Hotel and Suites Baku vb.

Sheki

5* Marxal Resort & Spa vb.

Tiflis

4* Hotel Golden Palace Tbilisi vb.

Batum

4* Sputnik Hotel Batumi vb.

 

3* – 4* OTELLER

 

ŞEHİRLER

3* – 4* OTELLER

Bakü

4* Winter Park Hotel vb.

Sheki

4* Sheki Park Hotel vb.

Tiflis

3* Iveria Inn Hotel Tblisi vb.

Batum

3* Iberia Hotel vb.

 

FİYATLARIMIZ

 

4* & 5* Oteller

2 ve 3 Kişilik

Oda / Kişi başı

Tek Kişilik

Oda Farkı

3 – 12 Yaş

Çocuk

0 – 2 Yaş

Çocuk

29 Nisan

499 Euro

180 Euro

449 Euro

200 Euro

 

 

3* & 4* Oteller

2 ve 3 Kişilik

Oda / Kişi başı

Tek Kişilik

Oda Farkı

3 – 12 Yaş

Çocuk

0 – 2 Yaş

Çocuk

29 Nisan

399 Euro

150 Euro

349 Euro

200 Euro

 

Fiyatlarımıza Dahil Servislerimiz

 • Türk Havayolları ile IST – TZX – GYD – IST parkurunda ekonomi sınıfı uçuşlar,

 • Havalimanı vergileri,

 • 6 gece oda kahvaltı konaklama,

 • Bakü, Sheki, Tiflis, Batum ve Trabzon’da yapılacak olan şehir tanıtım turları,

 • Havalimanı – otel – havalimanı transferleri,

 • Tüm şehirlerarası transferler,

 • Otel vergileri,

 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

         Fiyatlarımıza Dahil Olmayan Servislerimiz

 • Yurtdışı çıkış fonu – 15 TL,

 • Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar,

 • EX